5% rabatu na „dzień dobry”!
Zapisz się na nasz newsletter i korzystaj ze zniżek
Do każdego zamówienia
GRATIS DO WYBORU!
Medalik św. Benedykta
lub Naklejka na samochód
„Nie ma żadnego idealizowania wspólnoty monastycznej – powiada – tak jak rodzina i inne formy życia wspólnego w naszym społeczeństwie, jest ona także rzeczywistością ludzką, a więc ubogą, słabą, kruchą, nie pozbawioną wewnętrznych sprzeczności. Zdarzają się w niej kryzysy, pojawiają się choroby psychiczne, wychodzą na jaw trudne cechy charakteru, brat okazuje się sympatyczny lub niesympatyczny, bliski lub daleki, interesujący lub nudny. A jednak mnisi rozumieją i widzą wszystko inaczej, i dlatego żyją inaczej, planują swoje życie inaczej”.
Książka, będąca owocem własnych doświadczeń autora, to niezwykle wartościowy informator. Rzeczowo i ciekawie ukazuje, na czym polega inność życia monastycznego. Jest to książka informacyjna, a zarazem formacyjna.
Enzo Bianchi (ur. 1943), założyciel i przeor ekumenicznej wspólnoty monastycznej z Bose, zna życie monastyczne od podszewki. Poznawał je przeszło czterdzieści lat. I dopiero po tylu latach poczuł się na siłach, by o tej – jak się okazuje, niełatwej – formie życia opowiedzieć.
Zobacz więcej książek, których autorem jest Enzo Bianchi
Enzo Bianchi – włoski zakonnik, mistyk i teolog, założyciel i wieloletni przeor ekumenicznej wspólnoty monastycznej w Bose (Włochy). Jedna z najbardziej znanych postaci włoskiego Kościoła. Współorganizator spotkania ekumenicznego w Asyżu z udziałem Benedykta XVI (2011). Papież Franciszek uczynił go konsultorem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Autor wielu książek z zakresu duchowości, m.in. "Radykalizm chrześcijański" (Tyniec 2000), "Zapomniana Ewangelia: powrót do źródła" (Kraków 2004), "Boże, gdzie jesteś?" (Częstochowa 2010), "Po co i jak się modlić?" (Częstochowa 2011). We W drodze ukazała się "Niedziela: dzień Pana, dzień człowieka" (Poznań 1998).
Przekazywanie życia monastycznego
Gdy mnich próbuje opowiedzieć o życiu monastycznym, nie powinien mówić o sobie, lecz ma dawać świadectwo formy życia przekazywanej nieprzerwanie od czasów ojców pustyni aż do dziś. Życie monastyczne jest to pewien sposób pójścia za Jezusem (sequela), rozumienia Ewangelii i starania się o stosowanie jej w praktyce. Z pewnością istnieją inne możliwości życia ewangelicznego, i z ich wielości mnich się raduje, bo wie, że jego droga nie jest lepsza od innych, nie jest uprzywilejowana ani pierwsza: jest to po prostu jedna z dróg, jedna wśród wielu, a wyróżniająca się tym, że prowadzi się na niej „inne” życie, które przynależy do tradycji i które z tego powodu powinno być przekazywane.
Gdy wspólnota monastyczna nie umie już przejąć stylu życia od poprzedniej generacji i przekazać go następnej, wówczas zmierza ku śmierci. Ale co należy przekazać z owego „innego” życia? Oczywiście, przede wszystkim należy przekazywać Ewangelię: Ewangelię jako ciało Chrystusa, jako człowieczeństwo Chrystusa, z którym możemy żyć w komunii, aż do poczucia, że nasza tożsamość osobista jest powołana do tego, by była całkowicie dziełem Boga i działaniem Boga pośród ludzi. Ale spójrzmy na kilka elementów bardziej charakterystycznych. [...]
Nie zwlekaj!
Zainwestuj w dobrą książkę lub płytę i wykorzystaj zawarte w niej treści, a pchniesz swoje życie do przodu.
Przejmij ster i kieruj swoje życie w dobrą stronę!
Czy możesz zaufać jakości księgarni Izajasz? Możesz! Jestem o tym przekonany. Ale chcę, abyś i Ty był o tym przekonany. Przeczytaj opinie naszych czytelników »
Staram się, aby w ofercie księgarni Izajasz były tylko wartościowe książki. Posiadamy pełną ofertę książek Jacka Pulikowskiego, o Augustyna Pelanowskiego i wielu innych autorów chrześcijańskich.
Polecam też duży wybór różnych wydań Pisma Świętego: z paginatorami i bez, z komentarzami i z dużą, czytelną czcionką.
Radek Rudziński
właściciel